5 naturalnych metod na kleszcze

Czy istnieje 100% ochrony przed kleszczami? Odpowiedź jest prosta, nie, ale zawsze możemy zastosować 100% naturalne sposoby na ochronę przed tymi małymi paskudami. Jakie? Postaram się ich kilka przedstawić:

1. Najprostsza metoda nie wymagająca niczego prócz czasu no i ewentualnie drugiej osoby – sprawdzanie siebie, ciała po skończonej aktywności. Kleszcze często wędrują po naszym ciele szukając sposobności wbicia się w najlepsze dostępne miejsce. Są to dla nich miejsca takie jak:- miejsca o większej częstotliwości ukłuć drorosłych i dzieci to pachwiny, pośladki, pachy oraz ramiona.
– u dziecka z kolei głowa i szyja dziecka są miejscami, które kleszcz atakuje najczęściej, u dorosłego w tych miejscach stwierdza się bardzo niewiele ukłuć. – no i popularne pod kolanem. Zarówno u dorosłych jak i dzieci w tych miejscach występują często.
Dlaczego piszę o tej metodzie? Gdyż nie mając do dyspozycji żadnych odstraszaczy nadal możemy w dosyć szybki sposób zlokalizować i usunąć kleszcza jeśli zdążył się wbić. Tutaj medycyna podaje iż do 24h nie powinno dojść do zakażenia. Oczywiście wyciągnięcie kleszcza wymaga użycia specjalnych narzędzi ale to już w innym artykule.

2. Ubranie. Tak tak moi drodzy, jak się ubierzesz tak też możesz być ukąszony. Kleszcze oczywiście nie widzą bo narządu wzroku nie mają (w sumie na szczęście 🙂 ale mogą nas jedynie wyczuć. Chodząc po naszym ciele szukają dogodnego miejsca tak aby się wbić, jeśli im to utrudnimy jest szansa iż tego nie zrobią. WIem że latem długie spodnie i rękawy są nie możliwe ale na wiosnę i jesień i mniej upalne dni polecam. Mając długie spodnie możecie je włożyć do skarpet tak by kleszcze nie przedostał się pod nie czyli na skórę. Dodatkowo jasne ubrania dają możliwość zauważenia kleszcza bezpośrednio na ubraniu, po prostu czarna plamka rzuci się w oko na jasnym, na ciemnym już nie koniecznie.

3. Nie używaj dezodorantów! Mogą jedynie pogorszyć sprawę i mocniej przyciągnąć kleszcze.

4. Naturalne odstraszacze w postaci repelentu/sprayu, typu NOTICK lub inne to również dobra skuteczna metoda do tego by zakłamać nasz zapach i dać kleszczowi powód do tego by nie wszedł na naszą skórę. Skład takiego repelentu to olejki eteryczne i nic więcej, idealne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi. Pamiętajmy jednak że repelenty działają średnio 2-3h i podczas dłuższej aktywności oprysk należy powtórzyć.

5. Ultradźwiękowy odstraszacz na kleszcze np: Notick, to urządzenie które emituje bezpieczne dla zdrowia rodziny, dzieci, zwierząt domowych fale ultradźwiękowe 40 kHZ które to blokują tzw. układ Hallera kleszcza. Kleszcz nawet będąc na ciele człowieka nie wie że jest na ofierze i nie próbuje się wkłuć. Oczywiście po skończonej aktywności wracamy do punktu 1, sprawdzamy siebie i bliskich aby nie doszło do wkłucia np: po wyłączeniu urządzenia.
To tylko kilka metod naturalnych jakie możemy zastosować i wdrożyć u siebie, pamiętajmy przede wszystkim o tym aby unikać, uważać w miejscach dzikich, wysokich traw, tam ryzyko jest dużo większe i konieczność obserwacji wzrasta.